Johto suli tasapeliksi kärkipään ottelussa
Lähes kolmenkymmenen asteen helteessä nähtiin KSOY Stadionilla kuuma ottelu, joka päättyi tasapeliin vieraiden viimeisteltyä loppulukemat pari minuuttia ennen varsinaisen peliajan päättymistä.
Ottelun alku oli selkeää Vantaan Jalkapalloseuran hallintaa, mistä kertoivat puolenkymmentä kulmapotkua heti ensimmäisellä kympillä. VJS:n avausmaali syntyi kuitenkin pelitilanteesta, kun Kevin Nurmi pääsi 10. minuutilla keskittämään rankkkarialueen oikealta laidalta ja pallo kimposi omista miehistä verkkoon. 0-1
MyPan päävalmentaja Miika Kuntonen: "Ottelun alku oli aika heikko. Me ei kommunikoitu ja oltu joukkueena hereillä. Sitten tuli paljon erikoistilanteita ja VJS rokotti ihan ansaitusti. Sitten me saatiin omasta pelistä kiinni, prässi alkoi toimia, pelinavaaminen, pallolla oltiin hyviin ja meidän hyökkääjät olivat aggressivisia. Sitä kautta saatiin itseluottamusta, että me ollaankin ihan hyvä joukkue. Se oli hieno tasonnosto."
Pian VJS:n maalin jälkeen MyPa pääsikin peliin mukaan, eikä mennyt kauaa ennen kuin Panu Pykäläisen vasemmalta lähettämästä keskityksestä syntyi mylläkkä VJS:n maalille. Lähelle maaliviivaa päästiin, mutta ei maalin sisäpuolelle.
Puolisen tuntia oli pelattu, kun vasta 16-vuotias Niilo Siren pääsi vasemmalta läpi ja veti, mutta MyPan maalissa Eetu Kangaskolkka torjui.
Vain hetkeä myöhemmin alkoi toden teolla tapahtua VJS:n päässä. Veeti Piira tarjoili päätyrajalta takaviistoon Tuomas Stadigille, jonka välittömästi lähtenyt keskitys löysi tiensä VJS:n oman miehen kautta maaliin. Daniel Kaiga oli vahvasti mukana maaliin johtaneessa pääpallossa. 1-1
Vielä ennen taukoa MyPa meni 2-1 -johtoon vasemmalta, rankkarialueen rajalta saadusta vapaapotkusta, jonka antoi Tiitus Mäkinen. Takanurkalta löysi Onni Eskelisen pää, ja näin tauolle mentiin kotijohdossa.
Mainitun Eskelisen pitkät rajaheitot tuottivat muuten useamman kerran vaaraa VJS:n maalille.
Valokuva: Joonatan Rantala
Toisella jaksolla MyPan maalipuita kolisuteltiin urakalla, ainakin kolme-neljä kertaa. Mm. reilun tunnin pelin jälkeen Sirenin zippi Kangaskolkan yli kimposi tolpasta ulos. Jo hieman ennen tätä Siren oli kokeillut vaarallisesti rankkarialueen rajalta, jolloin pallo meni hiuksenhienosti yli takaylänurkasta. Ja vielä Oskari Blommendahlin vasemmalta lähtenyt keskitys löysi maalin edestä Joose Raajan, joka onnistui epäonnistumaan täydellisestä avopaikasta.
Kun VJS ei saanut palloa sisään, niin MyPa käytti tilaisuutensa 67. peliminuutilla. Neljä vaihtoa juuri ennen maalia näyttivät tuottavan tulosta. Vaihtomies Jussi-Pekka Rämä jatkoi keskiviivalta linjan taakse vasemmalle hurjan hankalasti pidettävälle Kaigalle, jonka VJS-puolustaja näytti jo pysäyttävän, mutta pallo päätyikin keskelle vaihtomies Tomi Räikköselle, joka tykitti voimalla häkkiin. 3-1
Maali oli muuten 36-vuotiaalle Räikköselle ensimmäinen MyPassa paluunsa jälkeen.
"Totta kai maali tuntui hyvältä, mutta enemmän sen takia, koska saatiin kahden maalin kaula vastustajaan. Saviniemessä on aina kiva tehdä maali, sillä kotiyleisö elää hyvin pelissä mukana," Räikkönen kertoi ottelun jälkeen.
Loppua kohden paine kasvoi kotijoukkueen päädyssä, varsinkin 3-2 -kavennuksen jälkeen, joka tuli 72. minuutilla. Matias Syrjäläinen keskitti vasemmalta takanurkalle, josta löytyi täysin vapaana Kevin Nurmen pää ja pallo sitä kautta häkkiin.
Olihan MyPallakin lopussa pari paikkaa tehdä helpottava neljäs maali, mutta tällä kertaa sitä ei nähty. Sen sijaan 87. minuutilla, vaihteeksi oikealta tulleesta hyökkäyksestä, VJS tasoitti loppulukemiksi 3-3. Nurmi keskitti, ja Oscar Cranelta tarkka sijoitus maata pitkin takanurkkaan.
"Aina voi jossitella, olisiko voinut valmennuksellisesti tehdä toisia vaihtoja. Vähän loppui jalat verrattuna vastustajaan," Kuntonen myöntää.
"Toki VJS:llä oli myös muutama huippupaikka. Tällaisessa pelissä on vaan pakko pystyä puolustamaan vähän paremmin. Tyytyväinen tulokseen tietyllä tapaa, vaikka onkin vähän hampaankolossa," Kuntonen toteaa.
Räikkönen: "Pelissä näkyi selkeästi jännitys ja kuuma keli. Ei pelattu mielestäni ihan omalla tasollamme."
"Kova taistelu molemmilta joukkueilta, eikä pistejako välttämättä vääryys ollut, mutta harmitus on kova, koska meillä oli ottelun avaimet kyllä käsissä," Räikkönen lopettaa.
Valokuva: Joonatan Rantala
Roni Polat puuttui kokonaan MyPan kokoonpanosta ja ensimmäistä kertaa tällä kaudella Sasu Hernesniemi ei ollut avauksessa, mutta tuli kuitenkin vaihdosta kentälle toisella jaksolla.
Kuntonen peluutuksesta: "Pitää miettiä rotaatiota. Luotan kaikkiin pelaajiin ja jokainen saa näyttää viikon verran taitojaan ja kaikki ansaitsee sen avauspaikkansa sitten, jos on sinne päässyt. Olen kyllä tyytyväinen koko joukkueen yrittämiseen, kaikki mukaan lukien."
Kuntonen huhuista liittyen Polatin poissaoloon: "On se MyPan mies. Roni oli töissä ja on Honkaa vastaan taas pelissä."
Raportin ottelusta hoitaa KymiTerveys!
MyPan runkosarjan viimeiset ottelut
FC Honka - MyPa la 2.8. klo 17:00
Reipas - MyPa la 9.8. klo 16:00
MyPa - HaPK Edustus la 16.8. klo 15:00