FC Honka oli tehokas Espoossa

FC Honka oli tehokas Espoossa

Vaikka loppulukemat olivat 6-1 FC Hongalle, MyPa pelasi paremmin kuin parissa edellisessä ottelussaan eikä helppoja maaleja omiin nähty kuin yksi ottelun lopussa.

Pelin kuva oli alusta saakka selkeä: kotijoukkue pitää palloa ja vieraat puolustavat. Kun MyPalta puuttuivat lähes kaikki topparina pelanneet, päävalmentaja Miika Kuntonen siirsi Olli Kähkösen toppariksi Juhani Raoksen kaveriksi. Vaikka Rauokselle topparin paikka ei ole uusi, tällä kaudella häntä on peluutettu MyPassa laitapakkina.

Lähtökohtiin nähden puolustus toimi kohtuullisesti - varsinkin kun huomioidaan se, että puolet Hongan maaleista tuli kaukolaukauksilla ja murtautumisia boksiin tapahtui koko ottelussa vain muutama. Tosin käytännössä kaikista niistä tulikin sitten maalit eli espoolaiset olivat todella tehokkaita.

Vajaat parikymmentä minuuttia oli pelattu, kun nuori Veeti Niemi pääsi tykittämään rankkarialueen ulkopuolelta espoolaisten maalia kohden. Ville Viljala kuitenkin torjui.

Ensimmäinen kunnon tilanne MyPan päätyyn nähtiin 20. minuutilla, kun oikealta sivustalta annettu läpisyöttö tavoitti Joshua Pullan, joka vei Hongan 1-0 -johtoon.

Maalin jälkeen Honka sai aikaiseksi pari vaarallista kaukovetoa, jotka eivät kuitenkaan päätyneet maaliin. Mm. Jouni Hämäläinen pääsi tykittämään.

Vajaan puolen tunnin pelin jälkeen Otto Heimonen sai tilaisuuden avata maalitilinsä MyPassa lauottuaan rankkarialueen ulkopuolelta vaarallisesti. Ei maalia, sillä Viljala venyi lähelle yläkulmaa kohdistuneen vedon tielle.

Avausjakson viimeinen vitonen oli MyPalle synkkä. Ensin Roope Pyyskäsen kaukoveto päätyi maaliin ja pari minuuttia myöhemmin Pulla teki illan toisen osumansa. Lyhyt syöttö puolustuksen ja maalivahdin väliin, ja jotenkin Pulla karkasi puolustuslinjalta.

Tauolla kentälle asteli 23 maalin Niilo Saarikivi, ja sen näkyi myös tulostaululla. Herra kun teki hattutempun reilussa puolessa tunnissa. Ensimmäinen syntyi heti 48. minuutilla. Toinen syntyi melkoisten kulmapotkutalkoiden päätteeksi reilun seitsemänkymmenen peliminuutin jälkeen komealla kuviolla. Lyhyt kulmapotku ja loistava yhteispeli usealta pelaajalta, mikä avasi Saarikivelle tekopaikan keskeltä. 5-0.

Kolmas Saarikiven maali oli sitten se ainoa, jonka voi helposti laittaa puolustuksen piikkiin. Pitkä maalivahdin avaus jäi matalaksi, mistä seurasi nopea pallonmenetys ja Saarikivi nosti kauden maalimääränsä huikeaan 26:een.

Ennen Saarikiven kolmatta maalia oli tapahtunut vaihteeksi toisessa päässä. Veeti Piira vapautettiin vasemmalta vauhtiin, tämä kikkaili itsensä sivurajaa pitkin maalille ja laittoi pallon maaliin. Loistava yksilösuoritus.

Kuntonen oli tappiosta huolimatta positiivisella mielellä ja löysi MyPan otteista hyvääkin: "Paljon positiivista oli, nyt jäi kaikki kentälle. Tällainen häviö kun tulee, sen pysty jotenkin hyväksymään. Ei ole jossiteltavaa."

"Jo valmistautumisessa matsiin näkyi, että jätkät olivat päättäneet, että tänään annetaan yhdessä kaikki, eikä lipsuta siitä."

"Tiettyyn pisteeseen asti ensimmäistä kertaa saatiin matala blokkikin yhtenäiseksi, päästiin oppimaan uuttakin," Kuntonen toteaa.

MyPalla oli paljon poissaolijoita, minkä vuoksi vaihtopenkille riitti yksi kenttäpelaaja ja kaksi maalivahtia. Kuntonen kertoo, että Veeti Karppanen oli töissä ja Daniel Kaiga on loppukauden sivussa loukkaantumisen vuoksi. Lisäksi opiskelemaan lähteneet pelaajat eivät ehtineet mukaan.